Polska - Szare kluski z wegańskim twarogiem, smażoną cebulką i ogórkiem kiszonym

Szare kluski, zwane również przecierakami i żeleźniakiami z domu znamy w wersji z kapustą kiszoną i boczkiem (na blogu można znaleźć przepis na ich wegańską wersję). Żeleźniaki z twarogiem i ogórkiem kiszonym poznaliśmy dopiero latem w restauracji Powroty w Łowiczu. To połączenie na tyle nam się podobało, że postanowiliśmy je odtworzyć i zweganizować. Ten przepis łączy już wcześniej dodane przepisy na szare kluski i wegański gzik, które tylko nieznacznie zmodyfikowaliśmy. A miłośnikom tradycyjnej polskiej kuchni polecamy również przepis na kotlety ziemniaczane z sosem z ogórków kiszonych

Składniki (4 porcje):
- 750 g ziemniaków 

Twaróg 
- 3 łyżki kaszy jaglanej (około 40 g) 
- 100 ml wody z ogórków kiszonych 
- 450 g tofu
- sok z 1.5 cytryny (najlepiej najpierw dodać sok z 1 cytryny i później dodać trochę więcej - cytryna cytrynie nierówna) 
- 1 łyżeczka płatków drożdżowych 
- 3 łyżki jogurtu roślinnego (my użyliśmy sojowego) 
- sól, pieprz

Żeleźniaki
- 1.5 łyżki mielonego siemienia lnianego
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 3/4 łyżeczki soli
- szczypta pieprzu 

- 5-6 łyżek oleju
- 1 cebula

- 3-4 ogórki kiszone 
- koperek (opcjonalnie) 

Przygotowanie:

1) Ziemniaki myjemy, obieramy i ścieramy na najdrobniejszych oczkach tarki. Masę ziemniaczaną przekładamy na około 30-40 minut na sitko do odcieknięcia. 

2) W międzyczasie przygotowujemy twaróg - przepłukaną wodą kaszę jaglaną gotujemy w wodzie z ogórków kiszonych (dzięki temu twaróg będzie zakwaszony, a jednocześnie nie będzie zbyt rzadki) do miękkości (przez około 15 minut), często mieszając (woda powinna w zasadzie całkowicie wyparować). Ugotowaną kaszę odstawiamy na bok, żeby wystygła. W międzyczasie przygotowujemy pozostałe składniki potrzebne na gzik i przekładamy je do kielicha blendera. Dodajemy kaszę jaglaną i miksujemy blenderem na jednolitą pastę. 

3) Po tym czasie odlewamy wodę spod ziemniaków, ale zostawiamy skrobię, która osadziła się na dnie naczynia.

4) Do skrobi przesiewamy mielone siemię lniane i mąkę pszenną. Przyprawiamy solą, pieprzem i dokładnie mieszamy.

5) W garnku podgrzewamy lekko osoloną wodę. Ciasto nabieramy bokiem łyżki (około 1/3 łyżki) i przekładamy do wrzącej wody (kształt nie jest ważny). Możemy użyć łyżeczki do zsunięcia ciasta do wody. Kluski gotujemy około 5 minut od wypłynięcia.

6) W międzyczasie na patelni rozgrzewamy olej, cebulę kroimy w drobną kosteczkę i smażymy, aż zmięknie. 

7) Żeleźniaki serwujemy z twarogiem, okraszone tłuszczem, podsmażoną cebulką i ogórkiem kiszonym. Na sam koniec polecamy lekko oprószyć koperkiem. 

Komentarze