Azerbejdżan - Pieczona pigwa

W zasadzie można powiedzieć, że ten przepis jest na pograniczu kuchni tureckiej i azerbejdżańskiej. Pigwa w zasadzie najbardziej popularna jest w Turcji, ale to Azerbejdżan słynie z przepysznych owoców w syropie serwowanych do herbaty pod nazwą murabba. Azerskie murabby powstają z białych czereśni (wersja podstawowa), ale i skórki arbuza, oliwek czy orzechów włoskich. Powstają również z pigwy, która jako owoc jest trochę niedoceniana. Sam kiedyś kupiłem pigwę, wrzuciłem surową do herbaty i czekałem na efekty, których nie było, bo surowa pigwa smakuje mniej więcej tak jak surowy ziemniak. Nabiera smaku w trakcie obróbki termicznej i taplając się w cukrze. Nasz przepis na pigwę to w zasadzie sposób na pigwową murabbę dla leniwych lub po prostu smaczny owocowy deser.

Składniki:
- 2 pigwy
- pół litra wody
- laska cynamonu
- kilka ziarenek kardamonu
- 150 g cukru
- łyżeczka soku z cytryny
- garść orzechów włoskich

Przygotowanie:
1) Pigwy kroimy wzdłuż na 4 części. W garnku zagotowujemy wodę, dodajemy cynamon, kardamon, 50g cukru i sok z cytryny. Wszystko dokładnie mieszamy.

2) Do gotującej się wody wrzucamy pigwy i gotujemy na małym ogniu (garnka nie przykrywamy pokrywką) przez około 20 minut.

3) Odlewamy mniej więcej 1/3 pozostałej wody, dodajemy orzechy włoskie i pozostałe 100 g cukru. Wszystko dokładnie mieszamy. Gotujemy na małym ogniu przez kolejne 10 minut.

4) Piekarnik rozgrzewamy do 160 stopni. Do żaroodpornego naczynia przekładamy pigwy i orzechy, zalewamy syropem i pieczemy w piekarniku przez około 30-45 minut, aż pigwy będą miękkie.

5) Wyjmujemy z piekarnika, zaparzamy azerską herbatę. Pigwy serwujemy jako deserek do herbaty.

Komentarze

  1. A ja co roku zachodzę w głowę, co prócz nalewki i soku z pigwy można przyrządzić... Ciekawy przepis! Podkradam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz