Kolejny przepis z kuchni austriackiej, ale tym razem przenosimy się z Wiednia do Styrii. Styria, której stolicą jest Graz, położona jest na południowym wschodzie kraju i graniczy ze Słowenią. Kraina ta znana jest z dyni, a nasz dzisiejszy styryjski przepis zawiera dynię aż pod trzema postaciami - dyniowe "mięso" pod postacią sznycli, pestki dyni w panierce i olej z pestek dyni jako składnik sosu (stąd jego zielony kolor). Jeśli interesuje was kuchnia austriacka, to polecamy również nasze inne przepisy - na przykład na tyrolskie buraczane knedle, wiedeński tort Sachera czy Linzertorte.
- 1 dynia (na przykład hokkaido)
- 1 szklanka mąki z ciecierzycy
- 0.5 szklanki wody (ewentualnie kilka dodatkowych łyżeczek)
- 125 g bułki tartej
- 25 g pestek dyni
- sól, pieprz
Wegański sos z majonezu z oleju z pestek dyni
- 20 ml mleka sojowego
- 1 łyżeczka musztardy
- 0.5 łyżki octu winnego
- 0.5 łyżeczki syropu z agawy lub innego słodzika
- sól, pieprz
- 2 łyżki oleju z dyni
- 2.5 łyżki innego oleju (u nas rzepakowy)
- 1 ząbek czosnku
- 4 łyżki roślinnego jogurtu (u nas sojowy, opcjonalnie)
Przygotowanie:
1) Dynię dokładnie myjemy, przekrajamy na pół i następnie kroimy w półksiężyce o grubości około 1 centymetra. Pociętą w paski dynię oprószamy solą i pieprzem, i odkładamy na bok.
2) Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni. Przygotowujemy panierkę - mąkę z ciecierzycy dokładnie mieszamy z wodą i lekko przyprawiamy solą i pieprzem. W drugim naczyniu mieszamy bułkę tartą ze zmielonymi pestkami dyni, solą i pieprzem. Dyniowe półksiężyce obtaczamy najpierw w ciecierzycowym "jajku", a później w bułce tartej. Gotowe przekładamy na naczynie wyłożone papierem do pieczenia i przekładamy do piekarnika. Pieczemy w 200 stopniach przez około 15 minut.
3) W międzyczasie przygotowujemy sos, zaczynając od ubijania majonezu. Mleko sojowe, musztardę, ocet i syrop z agawy przelewamy do naczynia, w którym będziemy ubijać majonez. Dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Olej najlepiej przelać do jakiejś szklaneczki, następnie cały czas ubijając, tłuszcz wlewamy powolnym strumieniem do pozostałych składników. Gdy majonez zgęstnieje, dodajemy starty na drobnych oczkach czosnek, sól, pieprz i opcjonalnie odrobinę jogurtu (na przykład sojowego). Mieszamy wszystkie składniki aż powstania jednolitego sos.
4) Upieczone sznycle z dyni serwujemy w towarzystwie przygotowanego sosu.
Komentarze
Prześlij komentarz