Austria - Wegański Linzertorte

Linzertorte to tradycyjne austriackie ciasto, szczególnie popularne w okresie świąt grudniowych, ale świat i tak już zwariował, więc u nas Linzertorte zagościło na stole wielkanocnym. Inspirowaliśmy się przepisem Stiny Spiegelberg, której bloga gorąco polecamy szczególnie miłośnikom wegańskich wypieków (blog po niemiecku).


Składniki (na formę o średnicy 24 cm):
- 180 g mąki 
- 100 g zmielonych migdałów 
- 80 g zmielonych orzechów laskowych
- 120 g brązowego cukru
- 1 czubata łyżka kakao
- 1/4 łyżeczki mielonych goździków
- 1/4 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka mączki z karobu (inaczej zwanej mączką z chlebka świętojańskiego)
- szczypta soli
- 180 g margaryny
- 250 g dżemu malinowego lub powideł śliwkowych
- ekstrakt z wanilii (do smaku)
- 1 łyżeczka wódki 
- 40 g płatków migdałowych 
- 4-5 łyżeczek dżemu morelowego

Przygotowanie:
1) Do miski przesiewamy mąkę i zmielone w młynku do kawy orzechy. Dodajemy kakao, cukier, przyprawy, karob i sól. Dodatek mączki z karobu sprawi, że ciasto będzie bardziej elastyczne (warto w nią zainwestować, koszt to około 8-10 zł za 250 g). Dokładnie mieszamy suche składniki.

2) Do miski dodajemy pokrojoną w kostkę margarynę i zaczynamy mieszać, i ugniatać ciasto przy pomocy widelca. Kiedy uzyskamy coś na podobieństwo kruszonki, zaczynamy ugniatać ciasto rękami. Ciasto będzie lekko chropowate, ale przy tym miękkie i plastyczne.

3) Z ciasta formujemy kulę, oddzielamy 1/4, pakujemy w folię spożywczą i wkładamy na chwilę do zamrażarki.

4) Pozostałe 3/4 przekładamy do okrągłej blaszki lub formy do tarty i dokładnie rozprowadzamy. Ugniatając ciasto palcami formujemy krawędź o wysokości około 1-2 cm.

5) Dżem malinowy łączymy z ekstraktem waniliowym i wódką. Przekładamy na ciasto i rozsmarowujemy. Krawędź ciasta lekko dociskamy palcami w ten sposób, aby mniej więcej zrównać ją z poziomem warstwy dżemu.

6) Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Wyciągamy schłodzone ciasto i rozwałkowujemy je na lekko podsypanej mąką stolnicy na grubość kilku (3-5) milimetrów. Rozwałkowane ciasto kroimy w paski o szerokości centymetra i układamy na naszym torcie, aby utworzyć szachownicę. Potrzebujemy kilku pasków różnej długości. Paseczki lekko dociskamy w miejscu złączeń z krawędzią tortu.

7) Pieczemy w piekarniku z termoobiegiem przez około 40 minut. 

8) Po wyciągnięciu z piekarnika, zewnętrzną krawędź tortu (jeszcze ciepłego) smarujemy dżemem morelowym i obsypujemy płatkami migdałów. 

9) Ciasto odkładamy na przynajmniej kilka godzin, aż wystygnie. Przechowujemy w temperaturze pokojowej.

Komentarze