Włochy - Pasta e fagioli alla trevisana (Makaron z fasolą z Treviso)

 Chociaż na blogu mamy już przepis na pasta e fagioli, wersja z Treviso (czy generalnie okolic Wenecji) znacznie różni się od tej już wcześniej przez nas zaproponowanej (z południa Włoch). W obu bazą jest makaron i fasola, ale południową wersję wyróżnia dodatek pomidorów i całkiem inna konsystencja. Pasta e fagioli z regionu Veneto to w zasadzie bardziej gęsta zupa-krem z makaronem. Obie są przepyszne, ale naszym zdaniem wygrywa wersja północna. Pierwszy raz spotkaliśmy się z nią w Treviso, w Trattoria Toni del Spin, również w wersji wegańskiej (czasem dodawana jest pancetta, więc trzeba uważać w czasie podróży!).

Wielbicieli kuchni świata w wegańskich wersjach zachęcamy również do obserwowania nas na Instagramie i Facebooku. Polecamy również inne nasze przepisy kuchni włoskiej.



Składniki (4 porcje):

- 200 g suszonej fasoli borlotti (w zasadzie powinna być fasola Lamon, ale w Polsce jest raczej niedostępna)

- 3 liście laurowe

- gałązka rozmarynu

- 75 ml oliwy 

- 1 cebula

- 1 marchewka

- 1 łodyga selera naciowego

- 1 ząbek czosnku

- pół łyżeczki koncentratu pomidorowego

- sól, pieprz

- 150-200 g makaronu (najlepszy będzie ditalini lub podobny)

- oliwa i radicchio (do podania, opcjonalnie) 

Przygotowanie:

1) Fasolę moczymy przez przynajmniej 8 godzin. Wodę wylewamy i następnie fasolę gotujemy przez około godzinę (chociaż to zależy od rodzaju fasoli) w osolonej (jak na makaron) wodzie wraz z dodatkiem rozmarynu i liści laurowych. Wody powinno być mniej więcej 3-4 razy tyle co fasoli. Co jakiś czas wypada gotującą się fasolę przemieszać i ewentualnie dodać więcej wody.

2) Gdy fasola będzie już prawie całkowicie miękka, możemy zacząć przygotowywać resztę składników - cebulę, marchewkę, czosnek i seler naciowy kroimy w kosteczkę i smażymy na wolnym ogniu na rozgrzanej oliwie (75 ml) przez kilka minut, do miękkości.

3) W międzyczasie w osolonej wodzie gotujemy makaron według przepisu na opakowaniu.

4) Z garnka wyławiamy około 1/3 fasoli i odkładamy na bok. Pozostałą fasolę zostawiamy w garnku wraz z wodą z gotowania - powinno być jej mniej więcej trochę ponad poziom fasoli (resztę wylewamy). Pozbywamy się liści laurowych i rozmarynu, a do garnka przekładamy podsmażone wcześniej warzywa razem z oliwą. Całość miksujemy blenderem na gładką papkę o niezbyt urodziwym wyglądzie (nie przejmujmy się zbytnio konsystencją, ta może być od zupy-krem po rzadki budyń, my wolimy raczej coś pośrodku; w razie potrzeby wlewamy kilka łyżek wody ). Do tejże papki następnie dodajemy odłożoną wcześniej na bok fasolę, przyprawiamy pieprzem (ewentualnie również solą) i mieszamy. Całość chwilę jeszcze podgrzewamy na wolnym ogniu.

5) Makaron odcedzamy i przekładamy na głębokie talerze. Podajemy polane sosem fasolowym.  Opcjonalnie możemy posypać poszatkowanym radicchio i skropić oliwą.

Pasta e fagioli w Treviso, Toni del Spin
Pasta e fagioli w Treviso, Toni del Spin

Komentarze