Włochy - Makaron z fasolą (Pasta e fagioli)

Cucina povera, czyli biedna kuchnia to termin używany do określenia potraw kuchni włoskiej wywodzących się raczej z ekonomicznego przymusu do skupienia się na gotowaniu z użyciem produktów z własnego ogródka. Tak powstały przepisy na takie ciekawostki jak makaron z groszkiem, ziemniakami czy właśnie z fasolą. W dzisiejszych czasach polenta czy pasta wcale nie muszą oznaczać taniego pokarmu - nawet za składniki do cacio e pepe, czyli spaghetti z pieprzem i serem Pecorino Romano da się oddać pół wypłaty, jeśli będziemy chcieli kupić najdroższy makaron i ser.


Cucina povera to raczej kuchnia wegetariańska. Mięso nie należało do najtańszych produktów, stąd oryginalnie pasta e fagioli jest raczej potrawą wegańską (bez parmezanu oczywiście), ale oczywiście w dzisiejszych czasach dobrobytu zdarzają się wersje z dodatkiem mięsa.

Składniki (4 porcje):
- pół szklanki suchej białej fasoli (np. cannellini, ale może być też borlotti) lub 1 puszka fasoli (najlepsza będzie jednak sucha) 
- kilka gałązek rozmarynu
- 4-5 liści laurowych
- 2 łyżki oliwy
- 2 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 6-7 łodyżek selera naciowego
- 1 puszka pomidorów lub 5-6 świeżych pomidorów 
- 0.5 łyżeczki oregano
- 130-150 g makaronu (najlepszy będzie jakiś raczej mniejszy niż większy, np. ditalini, conchigliette lub jeden z makaronów dla dzieci jak alfabet czy gwiazdeczki)
- pęczek natki pietruszki 
- sól, pieprz (do smaku)

Przygotowanie:
1) Jeśli używamy suchej fasoli, najlepiej będzie ją namoczyć wieczorem poprzedniego dnia. Następnego dnia gotujemy fasolę w wodzie z dodatkiem rozmarynu i liści laurowych przez około godzinę (czas gotowania będzie zależał od rodzaju fasoli). Nie pozbywamy się wody z gotowania, będzie nam później potrzebna!

Jeśli używamy fasoli z puszki, wylewamy wodę i fasolę lekko płuczemy pod zimną wodą, przekładamy do garnka i zalewamy wodą (2 części wody do 1 części fasoli). Dodajemy liście laurowe i rozmaryn, i gotujemy przez 10-15 minut. Nie pozbywamy się wody z gotowania, będzie nam później potrzebna!

2) W miedzyczasie cebulę i czosnek kroimy w kosteczkę i smażymy na rozgrzanej oliwie przez 1-2 minuty. Seler naciowy myjemy i kroimy w plasterki, dodajemy do cebuli i czosnku. Przyprawiamy oregano i smażymy kolejne 3-4 minuty. Po tym czasie dodajemy pokrojone w kostkę pomidory. Całość dusimy na wolnym ogniu przez 5-6 minut.

3) Z garnka z fasolą wyciągamy liście laurowe i rozmaryn. W garnku powinniśmy mieć fasolę i mniej więcej dwa razy tyle wody. Jeśli mamy więcej wody, możemy trochę wylać. Jeśli mamy na tyle dużą patelnię, fasolę wraz z wodą przelewamy na patelnię. Jeśli mamy małą patelnię, zawartość patelni przenosimy do garnka z fasolą.

4) Wszystko dokładnie mieszamy, dodajemy suchy makaron i dusimy przez około 10 minut. W razie potrzeby możemy dolać trochę wody. Natkę pietruszki drobno siekamy i dodajemy na sam koniec. Przyprawiamy pieprzem i solą do smaku. Dokładnie mieszamy i dusimy kolejne 2-3 minuty lub aż makaron osiągnie preferowany stopień ugotowania. Raczej nie powinien być al dente, ale nie chcemy też, żeby się kompletnie rozgotował.

Komentarze