Hiszpania - Szparagi w sosie migdałowym

Nasz patent na brak szparagów poza sezonem szparagowym jest taki, że w sezonie jemy szparagi tak często, że gdy sezon się kończy mamy ich totalnie dość. Dzisiaj prezentujemy przepis na nasze szparagi w sosie migdałowym z czosnkiem i pomidorem. Ten sos jest po prostu genialny - kremowy i lekko majonezowy, mimo że jest całkowicie wegański!

Składniki (2 porcje):
- 3 ząbki czosnku
- pół pomidora
- 6-7 łyżek płatków migdałowych + odrobina do podania
- 1/2 łyżki octu winnego
- sól, pieprz
- 3 łyżki wody*
- 4-5 łyżek oliwy*
*Mniej więcej - trudno podać dokładne proporcje, wszystko zależy od konsystencji

- 2 łyżki oliwy
- 400 g szparagów 


Przygotowanie:
1) Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Na blaszkę kładziemy nieobrane ząbki czosnku i pół pomidora. Pieczemy przez około 8-10 minut, aż czosnek zmięknie.

2) W międzyczasie na suchej patelni na średnim ogniu przez 3-4 minuty prażymy płatki migdałów. Następnie odkładamy na bok do ostygnięcia. Czosnek obieramy i wrzucamy do kielicha blendera. Pomidory obieramy, pozbywamy się nasionek i dodajemy do czosnku. Dodajemy ocet winny, lekko przyprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy migdały (możemy zostawić kilka płatków na później, do posypania szparagów na talerzu), 1 łyżkę wody i blendujemy na pastę. Gdy uzyskamy jednolitą masę, bierzemy mikser lub zmieniamy końcówkę blendera na taką do ubijania. Zaczynamy powoli ubijać sos, na zmianę wlewając odrobinę wody i oliwy. Chcemy uzyskać konsystencję sosu lub majonezu. Może się okazać, że potrzebujemy odrobinę więcej lub mniej niż 3 łyżki wody i 4 łyżki oliwy. Gotowy sos wkładamy na chwilę do lodówki.

3) Na patelni rozgrzewamy oliwę. Szparagi myjemy i odcinamy im zdrewniałe końcówki. Wrzucamy na rozgrzaną oliwę, dodajemy odrobinę soli i smażymy przez 4-5 minut, aż lekko zmiękną. 

4) Szparagi przekładamy na talerz i polewamy gotowym sosem. Możemy posypać pozostałymi płatkami migdałów.

Komentarze