Izrael - Humus jak z Tel Awiwu

Humus (czy hummus, chociaż słownik języka polskiego nakazuje używać tej pierwszej formy) to danie, które popularne jest w wielu miejscach na Bliskim Wschodzie i tymże sposobem zaistniało w kuchni izraelskiej, która jest zlepkiem kuchni wszystkich miejsc, z których do dzisiejszego Izraela przywędrowali Żydzi z całego świata (a jak wiadomo na skrzyżowaniu kultur jedzenie jest najlepsze!). Ten przepis na humus (który jest inspirowany humusem jedzonym w Hummus Magen David) najlepiej przedstawia historię dzisiejszego Izraela, szczególnie w dodatkach. Cebula w zasadzie świadczy o wpływach Europy Srodkowej, harissa pochodzi z Tunezji, zhoug z Jemenu, a pasta z bobu to dodatek iście egipski. 

Składniki (2-3 porcje):
- 125 g suchej ciecierzycy (lub 1 puszka)
- 3 łyżki tahini
- 1 ząbek czosnku
- sok z 1-1.5 cytryny 
- 4 łyżki oliwy 
- 1 łyżeczka kuminu
- sól (do smaku) 
- 4 łyżki wody

Dodatki 
- pół małej cebuli posiekanej w średniej wielkości kosteczkę 
- chlust oliwy
- chlust tahini
- łyżka ugotowanej ciecierzycy 
- harissa
- zhoug (jemeński sos, który robimy w następujący sposób: małą zieloną papryczkę chilli, mały pęczek natki kolendry i pietruszki, 1 ząbek czosnku, 3 łyżki oliwy, szczyptę kardamonu i kuminu miksujemy blenderem na pastę)
- pasta z suszonego bobu (suszony bób gotujemy na miękko i miksujemy blenderem z kilkoma łyżkami wody)
- szczypta suszonego chilli 

- dobrej jakości pita 
- czarna herbata parzona z miętą i odrobiną cukru

Przygotowanie:
1) Ciecierzycę moczymy przez mniej więcej 8 godzin w wodzie. Następnie przekładamy do garnka z wrzącą wodą i gotujemy przez około 1 godzinę, aż będzie miękka. 

2) Ciecierzycę (łyżkę ciecierzycy odkładamy na bok - będzie nam potrzebna do dekoracji) wraz z pozostałymi składnikami humusu przekładamy do blendera i miksujemy na jednolitą pastę. 

3) Gotowy humus serwujemy z ulubionymi dodatkami - w naszym wypadku są to: pokrojona w kostkę cebula, oliwa, tahini, ciecierzyca, harissa, jemeński ostry sos zhoug, pasta z suszonego bobu i suszone chilli. Humus serwujemy z pitą i zapijamy czarną herbatą z miętą i cukrem. 

Nasz domowy humus
Humus w Tel Awiwie, którym się inspirujemy
Wnętrze humusowni Magen David, wyglądem przypominającej synagogę 

Komentarze