Szwajcaria - Birchermüesli

Doktor Bircher-Benner na początku XX wieku promował w Szwajcarii wegetarianizm i bazowanie diety na surowych owocach i warzywach. Założył sanatorium, w którym kuracjusze trzymali się ściśle określonego planu dnia, zakładającego dużą aktywność fizyczną. Podstawą kuracji była jednak dieta z wyłączeniem mięsa, alkoholu, kawy czy czekolady, a bazująca głównie na surowych owocach i warzywach. Mimo sporej krytyki ze strony środowiska naukowego (zalecenia doktora Bircher-Bennera nie były poparte żadnymi badaniami naukowymi, bazował raczej na własnej intuicji czy przekonaniach), poglądy doktora Bircher-Bennera stawały się w Szwajcarii coraz bardziej popularne. Birchermüesli, czyli typowy posiłek serwowany gościom jego sanatorium, wkrótce stało się popularne w całym kraju i na świecie. Więcej na temat twórcy Birchermüesli można przeczytać w tym artykule.


Birchermüsli w Café du Centre w Genewie

Nasza wersja Birchermüesli lekko odbiega od oryginału. Miód, mleko skondensowane i wodę zastępujemy sokiem jabłkowym i jogurtem, co (według nas) czyni to müesli smaczniejszym.

Składniki (2 porcje):
- 80 g płatków owsianych
- 300-350 ml soku jabłkowego 
- 250 g jogurtu (my użyliśmy sojowego)
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 25 g płatków migdałowych 
- 10-12 orzechów laskowych
- 1 jabłko
- szczypta cynamonu
- winogrona, plasterki jabłka, orzechy laskowe, migdały, pestki dyni, mięta (do posypania z wierzchu)

Przygotowanie:
1) Zakładając, że Birchermüesli chcemy zjeść na śniadanie, wieczorem do jakiegoś sporej wielkości zamykanego pojemnika przekładamy płatki owsiane. Zalewamy sokiem jabłkowym i jogurtem.

2) Dodajemy sok z cytryny, płatki migdałowe, orzechy laskowe, starte na grubych oczkach tarki jabłko i cynamon.

3) Wszystko dokładnie mieszamy i wstawiamy na noc do lodówki. 

4) Rano wyciągamy z lodówki (w razie potrzeby możemy rozrobić odrobiną soku jabłkowego) i posypujemy ulubionymi dodatkami.

Birchermüesli w warunkach domowych

Komentarze