Polska - Wegańskie racuchy z rabarbarem

W tym sezonie zjedliśmy już chyba tonę rabarbaru - zaczęliśmy od tarty Tatin, a ostatnio proponowaliśmy norweską zupę z rabarbarem. Tym razem nasza rabarbarowa podróż po Europie zawitała do Polski. Prezentujemy przepis na poprawiające humor niedietetyczne śniadanko, czyli pulchniutkie wegańskie racuszki z rabarbarem. 

Składniki (3 porcje, 15 racuszków; przepis na ciasto inspirowany wegańskimi racuchami od wegannerd):
- 250 g mąki 
- 7 g drożdży instant (1 opakowanie) lub 15 g świeżych drożdży 
- 1.5 łyżeczki cukru waniliowego
- 1 łyżeczka cukru
- szczypta soli
- 275 g mleka sojowego
- 1 łyżeczka soku z cytryny

- 200 g rabarbaru
- 4 łyżeczki cukru 

- olej (do smażenia) 
- cukier puder (do podania) 

Przygotowanie:
1) Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy suche drożdże, cukier waniliowy, cukier i sól. 
Jeśli używamy świeżych drożdży - kruszymy je do miseczki, dodajemy kilka łyżeczek ciepłego mleka sojowego i pół łyżeczki cukru. Przykrywamy i odkładamy na bok na 15 minut do wyrośnięcia i dodajemy je do mąki dopiero w punkcie 2.

2) Mleko sojowe podgrzewamy - ma być ciepłe, ale nie może być gorące (żeby nie zabić drożdży). Do mleka dodajemy sok z cytryny, mieszamy i odstawiamy na dwie minuty. Po tym czasie dodajemy do mąki. Dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Przykrywamy ściereczką i odkładamy na bok na około 15-20 minut. 

3) W międzyczasie myjemy rabarbar i kroimy w cienkie plasterki (powiedzmy 3 mm), przekładamy do miseczki i obsypujemy cukrem tak, aby każdy plasterek był lekko pocukrzony. Odstawiamy na 10-15 minut (aż ciasto na racuchy będzie gotowe). Po tym czasie rabarbar lekko płuczemy wodą i suszymy ręczniczkiem papierowym. 

4) Na patelni rozgrzewamy grubą warstwę oleju. Ciasto najłatwiej będzie nabrać łyżką (3/4 łyżki) i przełożyć na rozgrzany olej przy pomocy widelca. Na wierzchu kładziemy 3-4 plasterki rabarbaru (lekko dociskając i rozpłaszczając ciasto, jak na zdjęciu). Smażymy około 2-3 minuty z każdej strony (aż będą mocno zarumienione; może nam się wydawać, że rabarbar się zbyt mocno przysmażył, ale w środku będzie idealnie mięciutki). 

5) Gotowe racuchy odsączamy z tłuszczu i podajemy posypane cukrem pudrem. Jeśli jakimś cudem nie zjemy wszystkich za jednym podejściem, smakują całkiem dobrze po odsmażeniu na drugi dzień. 

Komentarze

Prześlij komentarz