Syria - Soczewica z boćwiną i melasą z granatu

Zazwyczaj nie należymy do największych wielbicieli soczewicy, ale soczewicę po syryjsku po prostu ubóstwiamy. Jest kwaśna, lekko słodka i bardzo tłusta. Poza tym dostarcza sporo białeczka, witamin i mikroelementów. Jeśli chcemy sprawić, aby była to potrawa mniej kaloryczna, możemy poskąpić oliwy i spokojnie dodać o 3-4 łyżki mniej.

Składniki (4 porcje):
- szklanka brązowej, czarnej lub zielonej soczewicy (suchej)
- 6-7 łyżek oliwy
- 4 ząbki czosnku
- łyżeczka kuminu
- 200 g boćwiny/buraka liściowego (można zastąpić szpinakiem lub botwiną)
- pęczek natki pietruszki (z łodyżką)
- odrobina liści kolendry
- 5-6 łyżek melasy z granatu (można zastąpić sokiem z granatu, dodajmy wtedy ze 100-150 ml i pół łyżeczki cukru)
- 1 łyżka soku z cytryny
- sól (spora szczypta), pieprz
- sumak (opcjonalnie), odrobina natki pietruszki i oliwa oraz pita lub chlebek (do podania)

Przygotowanie:
1) Soczewicę przemywamy zimną wodą, przekładamy do garnka, zalewamy zimną wodą (przynajmniej kilka centymetrów ponad soczewicę) i gotujemy przez około 25 minut (lub troszkę więcej, zależy od naszej soczewicy; musi być miękka).

2) W międzyczasie myjemy boćwinę i kroimy w cienkie paseczki. Na patelni rozgrzewamy oliwę, czosnek ścieramy na tarce, przekładamy na patelnię i smażymy przez kilkanaście sekund. Dodajemy kumin, mieszamy. Na patelnię wrzucamy boćwinę i smażymy przez 6-7 minut.

3) Natkę pietruszki i kolendrę drobno siekamy razem z łodyżką i przekładamy na patelnię. Mieszamy i wszystko dalej smażymy na wolnym ogniu przez 5-6 minut.

4) Soczewicę odcedzamy, przelewamy zimną wodą i przekładamy na patelnię. Mieszamy, dodajemy kilka łyżek wody i dusimy na wolnym ogniu przez około 10 minut (w razie potrzeby dodajemy więcej wody).

5) Do soczewicy dodajemy melasę z granatu i sok z cytryny. Dusimy kolejne 5-6 minut, aż soczewica będzie całkowicie miękka, lekko rozgotowana. Na sam koniec przyprawiamy solą i pieprzem.

6) Soczewicę podajemy lekko skropioną oliwą i posypaną sumakiem i natką pietruszki. Najlepiej smakuje zagryzana dobrym chlebem lub pitą.

Smacznego (بالهنا والشفا)

Komentarze